THE REC 

North Tonawanda Youth Center

Quick Links


PARENT CONSENT FORM

Waiver form needed to participate in any program at the Youth Center

PRINTABLE REGISTRATION FORM

Universal registration form for any program requiring sign-up (i.e. cheer, dance)



LEAGUE RULES

SCHEDULES 

GAME LOCATIONS

Taber

Lady Jacks

175 Humphrey St, North Tonawanda, NY 14120

Humphrey

256-216 Humphrey St North Tonawanda, NY 14120
 
Check here for game and practice cancellations and updates 

GIRLS SUMMER SOFTBALL
ADVANCED LEAGUE  
(12 - 16 YEAR OLDS)

PLAYOFF BRACKET: 


Semi-Finals (Wednesday, August 14th):

Wonkaz (#1 Seed) defeat Angels (#4 seed), 19-1

Dinger Gods (#2 Seed) defeat Blue Crush (#3 seed), 17-13


Championship: Tuesday, August 20th: 

Wonkaz defeat Dinger Gods, 17-6 (pdf)

Congratulations to the Wonkaz on winning the 2019 Advanced Division Championship!!


Click here for the Championship Game recap


Roster Below: 


Front row: (from left to right) Megan Polina, Madison Beach, Sara Baase, Sam Wachowicz, Mia Difrancesco, Maggie Shiesley, Juliana Burandt


Back row: (from left to right) Head Coach Michelle Bernas, Erika Kellar, Victoria Wachowicz, Kyler Shiesley, Savannah Hermanson, Cassidy Dzielski, Gianna Galletta, Martha Russell

Congratulations to the 2019 Dinger Gods--runner-ups of the Advanced Division


Team picture

Front row (from left to right): Isabelle Hooley, Annalysee Mcavoy, Piper VanHoff, Molly Lyons


Back row (from left to right): Head Coach Chrystal Manzare, Gabby Kogo, Hailey Hill, Brenna Mccarley, Sophia Wilson, Kate Ingraham, Izzy Matthewson, Raygen Manzare, Stephanie Brumbaugh

2019 Advanced Division All-Stars

Standings:
 
Wonkaz (14-1)

Dinger Gods (10-5)

Blue Crush (4-10)

Angels (1-13) 

ROSTERS

ANGELS


Coach: Bailey Crampton


Kelsey Kustich

Camryn Mielcarek

Emily Mielcarek

Tayler Woolston

Kayla Smith

Isabelle Schrock

Hailey Bronson

Paige Bronson

Kylie Porto

Madison Cox

Quinn Manth

Cierra Williams

Olivia Virgilio

Avery Geartz

Natalie Park

BLUE CRUSH


Coach: Jessica Dean


Kelsey Kornacki

Danielle Wagner

Ava Johnston

Meghan Cress

Madison Lederhouse

Megan Orlowski

Olivia Terranova

Rylie Myers

Brooklyn Hoefert

Emily Newson 

Paige Cress

Gabriella Cashion

Isabelle Miron

DINGER  GODS


Coach: Chrystal Manzare


Isabella Hooley

Brenna Mccarley

Stephanie Brumbaugh

Hailey Hill

Molly Lyons

Sophia Wilson

Isabella Mathewson

Breanna Andolina

Kate Ingraham

Annalysee Mcavoy

Teagan Batt

Gabrielle Kogo

Raygen Manzare

Piper VanHoff

WONKAZ


Coach: Michelle Bernas


Madison Beach

Erika Kellar

Mia Difrancesco

Juliana Burandt

Gianna Galletta

Megan Polina

Maggie Shiesley

Savannah Hermanson

Cassidy Dzielski

Kyler Shiesley

Sarah Baase

Victoria Wachowicz

Samantha Wachowica

2019 Advanced Division Schedule 


PRESEASON 

DATE        TEAMS                                                 TIME                     FIELD

6-5-19      ANGELS                                                5:30-7                   LADY JACKS

6-5-19      BLUE CRUSH                                        5:30-7                   HUMPHREY

6-5-19      THE WONKAZ                                       7-8:30                   LADY JACKS

6-5-19     DINGER GODS                                       7-8:30                   HUMPHREY


PRACTICE/SCRIMMAGES 

6-10         THE WONKAZ & DINGER GODS         6:15-8:15              LADY JACKS

6-10        ANGELS & BLUE CRUSH                     6:15-8:15              HUMPHREY 


6-12        BLUE CRUSH & DINGER GODS          6:15-8:15              LADY JACKS

6-12        ANGELS & THE WONKAZ                    6:15-8:15              HUMPHREY


REGULAR SEASON 


6-17       WONKAZ defeat BLUE CRUSH, 14-9

6-17       DINGER GODS defeat ANGELS, 17-9 


6-19      WONKAZ defeat Angels, 17-5

6-19      DINGER GODS defeat BLUE CRUSH, 16-4 


6-24      BLUE CRUSH defeat ANGELS, 8-6

6-24      WONKAZ defeat DINGER GODS,13-8 

("Sock it and Rock it" week)


6-26      DINGER GODS  defeat ANGELS, 7-5

6-26      WOKNAZ defeat BLUE CRUSH, 16-9 

("Sock it and Rock it" week) 


7-1        DINGER GODS defeat BLUE CRUSH, 13-3

7-1        WONKAZ defeat ANGELS, 12-10 

("2 Truths and a Lie Know Your Teammates" Team-Building Day--please arrive at 5:30 pm)


7-3        NO LEAGUE ACTIVITIES 


7-8        DINGER GODS defeat THE WONKAZ, 16-15 

7-8        ANGELS defeat BLUE CRUSH, 14-13

("Red, White, & Blue accessories" week) 


7-10      THE WONKAZ defeat BLUE CRUSH, 13-10

7-10      DINGER GODS defeat ANGELS, 18-9 

("Red, White, & Blue accessories" week) 


7-15      PRACTICE            TBA

Dinger Gods and Wonkaz each have practice from 5:30-7 pm

Angels and Blue Crush each have practice from 7-8:30 pm

Please report to the shack behind Lady Jacks field to see which field practice will be held on.  


7-17      WOKAZ defeat ANGELS, 23-8 

7-17      DINGER GODS defeat BLUE CRUSH, 21-10 

("Come up with an Original Team Cheer" Team-Building Day--please arrive at 5:30 pm)


7-22     BLUE CRUSH defeat ANGELS, 23-6 

7-22     WONKAZ defeat DINGER GODS, 11-7  

("Crazy Hair Week")


7-24    DINGER GODS defeat ANGELS, 17-11

7-24    WONKAZ defeat BLUE CRUSH, 18-8 

("Crazy Hair Week")


7-29    BLUE CRUSH defeat DINGER GODS, 17-16 

7-29   WONKAZ defeat ANGELS, 13-10  

("Sign of the Times" Make a team banner Team-Building Day--please arrive at 5:30 pm)


7-31   PRACTICE

Wonkaz (Lady Jacks) and Dinger Gods (Humphrey) 5:30-7 pm

Angels (Lady Jacks) and Blue Crush (Humphrey) 7-8:30 pm


8-5      WONKAZ defeat DINGER GODS, 12-10 

8-5      BLUE CRUSH defeat ANGELS, 15-9

("Hero Week--Superhero Day")


8-7      THE WONKAZ VS BLUE CRUSH            6:15 PM               LADY JACKS---Moved to 8/12

8-7     ANGELS VS DINGER GODS                   6:15 PM               HUMPHREY---Moved to 8/12

("Hero Week--Personal Hero Day" & post game Movie night)


8-12    MAKE-UP GAMES               (From 8/7)

8-12    THE WONKAZ defeat BLUE CRUSH, 21-4

8-12    DINGER GODS defeat ANGELS, 17-12 

("Hero Week--Personal Hero Day" & post game Movie night)

PLAYOFFS: Please note the 6 pm first pitch time. Players can begin to arrive at the fields as early as 5:15 pm.  


SEMI-FINALS

8-14   WONKAZ (#1 SEED) defeat ANGELS (#4 SEED), 19-1

8-14    DINGER GODS (#2 SEED) defeat BLUE CRUSH  (#3 SEED), 17-13


CHAMPIONSHIP 

8-19   WONKAZ defeat DINGER GODS, 17-6


***TIE-BREAKERS FOR PLAYOFF SEEDING GOES TO BEST RECORD IN HEAD TO HEAD MATCH-UPS BETWEEN TIED TEAMS***